ZODPOVEDNÉ ZÍSKAVANIE ZDROJOV

Dodávateľský reťazec každej spoločnosti má dôležitú úlohu pri získavaní zdrojov. Aktívna spolupráca medzi všetkými článkami reťazca otvára nové možnosti, ako znížiť celkový vplyv na životné prostredie a zvýšiť pozitívny vplyv na spoločnosť. Globálny dodávateľský reťazec Henkel tvoria obchodní partneri z viac ako 115 krajín. Spoločnými silami chceme dosiahnuť, aby sme 100 % zdrojov získavali zodpovedným spôsobom.

Naša výnimočná stratégia v oblasti zodpovedného získavania zdrojov nám umožní zmysluplný rast a udržateľný prístup v celom dodávateľskom reťazci, ktorý pozitívne ovplyvní ľudí aj planétu. Preto aktívne komunikujeme a spolupracujeme s našimi dodávateľmi a kladieme dôraz na udržateľné postupy a rešpektovanie ľudských práv. Naším poslaním nie je len dosahovať požadované štandardy, ale iniciovať pozitívnu zmenu v celom dodávateľskom reťazci a vytvoriť udržateľnú hodnotu pre našich zákazníkov.

V súlade s našou Stratégiou 100 % zodpovedného získavania zdrojov sa chceme vždy zodpovedne rozhodovať na celosvetovej aj regionálnej úrovni, v rámci všetkých obchodných jednotiek aj materiálových skupín. Tento strategický rámec vychádza z kvalitného riadenia rizík a súladu s legislatívou. Zohľadňuje tiež všetky aspekty Stratégie zmysluplného rastu a sústredí sa na tri kľúčové oblasti udržateľnosti – klimatickú pozitivitu, cirkulárnu ekonomiku a spoločenský pokrok, ktoré sú zásadné pre zodpovedné získavanie zdrojov. Tieto kľúčové oblasti prenášame do praxe pomocou štyroch strategických aktivít – spolupráce, transformácie, inovácie a posilňovania kompetencií, vďaka ktorým sa nám podarí dosiahnuť cieľ 100 % udržateľne získaných zdrojov.

Fotografia Bertranda Conquéreta, Prezidenta Global Supply Chain a Corporate Senior Vice Prezidenta pre Nákup

   

Na oddelení nákupu sa snažíme významne prispievať k realizácii Stratégie zmysluplného rastu spoločnosti Henkel a napĺňať ciele Stratégie 100 % zodpovedného získavania zdrojov.

Spolupráca so strategickými dodávateľmi a partnermi 

Naša súčasná spolupráca s našimi dodávateľmi sa sústreďuje na definovanie a implementáciu spoločného plánu pre ciele spoločnosti Henkel v oblasti udržateľnosti na rok 2025 a neskôr. Používame rôzne platformy a fóra na vývoj priekopníckych inovácií v oblasti udržateľných produktov a technológií spolu s našimi dodávateľmi..

Cieľové dohody používame ako nástroj na riadenie riešení trvalo udržateľného získavania zdrojov s našimi strategickými dodávateľmi. V rámci nášho prístupu k riadeniu rizík pracujeme na neustálom zlepšovaní transparentnosti našich dodávateľských reťazcov s ohľadom na riziká udržateľnosti. Požadujeme teda aj vybraných dodávateľov, napr. v sektoroch surovín a obalov, aby boli transparentné, pokiaľ ide o úrovne emisií portfólia produktov dodávaných spoločnosti Henkel. Dodávatelia vybraní na účasť v tomto programe klimatických záväzkov spoločne tvoria viac ako 50 percent našej stopy v rozsahu 3.1. V roku 2023 sme boli schopní overiť viac ako 2 500 údajových bodov uhlíkovej stopy produktov na surovinách zozbieraných od dodávateľov a tieto informácie sprístupniť interne ako primárny zdroj údajov. V roku 2024 sme to ďalej zvýšili na viac ako 6 000 údajov o uhlíkovej stope produktov.

V roku 2024 sme spustili aj „Henkel Climate Connect“ – kľúčovú globálnu iniciatívu v oblasti obstarávania, ktorej cieľom je rozšíriť našu angažovanosť dodávateľov v oblasti klímy a zber údajov o emisiách nad rámec hlavných emitorov a priamych materiálov. Očakávame, že prostredníctvom tejto iniciatívy budeme systematicky mapovať, overovať a znižovať emisie našich dodávateľov a že naši dodávatelia budú aktívne prispievať k znižovaniu emisií v rámci svojich dodávateľských reťazcov v súlade s naším cieľom nula. Prostredníctvom nášho existujúceho partnerstva so spoločnosťou Together for Sustainability („TfS“) a novozavedeným „Henkel Climate Connect“ poskytujeme podporu a školiace zdroje na zvýšenie schopností dodávateľov v oblasti zmeny klímy v globálnom meradle, aby vyhovovali rôznym úrovniam vyspelosti dodávateľov. 

Ďalším míľnikom na ceste k väčšej udržateľnosti v hodnotovom reťazci je to, že v roku 2022 spoločnosť Henkel spojila sily s Deutsche Bank, aby prepojila výkonnosť dodávateľov v oblasti udržateľnosti s existujúcim programom financovania dodávateľov v Európe. Na základe hodnotenia EcoVadis môžu európski dodávatelia, ktorí sa už podieľajú na financovaní dodávateľského reťazca s Deutsche Bank, využívať lepšie podmienky financovania. Sadzby financovania sa postupne znižujú, pretože hodnotenie ESG dodávateľov sa neustále zlepšuje. 

To znamená, že všetkých päť regionálnych programov financovania dodávateľov je teraz prepojených s kritériami udržateľnosti. Ostatné krajiny budú postupne začlenené do týchto programov podľa potreby, aby sa ďalej zvýšilo pokrytie dodávateľského reťazca spoločnosti Henkel.

Proces zodpovedného získavania zdrojov ako neoddeliteľná súčasť našich činností v oblasti obstarávania

Ústredným komponentom nášho systému strategického riadenia rizík a dodržiavania predpisov, ktorý sa zameriava na identifikovanie rizík a definovanie vhodných opatrení na ich minimalizáciu, je náš šesťbodový „proces zodpovedného získavania zdrojov“. Na základe hodnotenia výsledkov našich dodávateľov v oblasti trvalej udržateľnosti získavame transparentné informácie, ktoré našim nákupcom umožňujú pomáhať dodávateľom kontinuálne zlepšovať svoje výsledky v oblasti trvalej udržateľnosti. Základom kontinuálneho zlepšovania procesov sú predovšetkým transfer znalostí a budovanie kapacít v oblasti optimalizácie procesov, efektívneho využívania zdrojov a dodržiavania environmentálnych a sociálnych štandardov. Tento prístup dôsledne uplatňujeme na všetkých úrovniach nášho procesu obstarávania. Pomocou tohto šesťstupňového procesu pokrývame približne 97 percent nášho objemu nákupu v oblasti balenia, surovín a zmluvnej výroby.

1. fáza: Predbežná kontrola a zhodnotenie rizík

Posudzovanie rizík v oblasti trvalej udržateľnosti v dodávateľskom reťazci je súčasťou systému riadenia rizík na úrovni celej skupiny. Rizikový potenciál posudzujeme na úrovni regiónu aj jednotlivých krajín, ako aj na úrovni hodnotového reťazca, a to vrátane špecifických priemyselných rizík. Zameriavame sa na krajiny, ktoré medzinárodné inštitúcie identifikovali ako štáty so zvýšenou úrovňou rizika v oblasti trvalej udržateľnosti. Posudzované kritériá zahŕňajú dodržiavanie ľudských práv, ochranu životného prostredia a mieru korupcie. 

Pokiaľ ide o materiály, ktoré sú z hľadiska udržateľnosti problematické, v súčasnosti sú najrizikovejšou oblasťou východné provincie Konžskej demokratickej republiky (KDR). Rôzne vojenské zoskupenia, povstalecké a iné záujmové skupiny profitovali z prebiehajúcej ťažby, pričom počas vojnových konfliktov podnecovali násilie a vykorisťovanie. Štyri druhy minerálov, ktoré sa ťažia vo východnom Kongu a susediacich krajinách, sa nazývajú aj „konfliktné“ alebo „krvavé minerály“. Minerály niobit-tantalit (ruda nióbu), kasiterit (ruda cínu), volframit (ruda volfrámu) a zlato sa používajú na výrobu tantalu, cínu, volfrámu a zlata a označujú sa aj skratkou 3TG.

Zabezpečenie dodávok surovín z oblastí, ktoré nie sú považované za konfliktné, je integrálnou súčasťou našej politiky zodpovedného získavania zdrojov, preto sú naše dodávateľské reťazce predmetom dôsledného due diligence v súlade s Usmernením OECD o náležitej starostlivosti pre zodpovedné dodávateľské reťazce nerastných surovín z oblastí zasiahnutých konfliktom. Od svojich dodávateľov vyžadujeme dôsledné dodržiavanie príslušných požiadaviek platnej legislatívy týkajúcej sa tzv. konfliktných minerálov (okrem iného vrátane Usmernenia OECD o náležitej starostlivosti, nariadenia EÚ a zákona Dodd-Frank). Dodávatelia sú povinní predložiť písomné dôkazy, že všetky suroviny, ktoré používajú, pochádzajú z bezkonfliktných oblastí. Pretože spoločnosť Henkel nemá priame obchodné vzťahy s hutníckym priemyslom, od dodávateľov očakávame, že budú spolupracovať len s takými hutníckymi podnikmi, ktoré spracúvajú suroviny z bezkonfliktných oblastí v súlade s požiadavkou využívať výlučne minerály zo zdrojov certifikovaných iniciatívou Responsible Minerals Initiative (RMI) alebo inou obdobnou iniciatívou uznanou organizáciou OECD.  

2. fáza: Nábor

Výsledky úvodnej kontroly a zhodnotenia rizík tvoria základ náborového procesu dodávateľov. Od našich dodávateľov očakávame, že budú dodržiavať Kódex správania pre dodávateľov, ako aj Pravidlá zodpovedného získavania zdrojov. Pri náborovom procese postupujeme podľa jednotného globálneho registračného systému a poskytujeme štandardizovaný súhrn našich požiadaviek v oblasti udržateľnosti.

3. fáza: Úvodné hodnotenie alebo audit

Pri nadväzovaní obchodnej spolupráce žiadame nových dodávateľov, aby nám odprezentovali svoje výsledky v oblasti udržateľnosti alebo sa vyplniť dotazník a poskytli transparentné údaje o svojich aktivitách v tejto oblasti. Uvedený prístup uplatňujeme v prípade významnej časti objemu našich externe obstarávaných zdrojov použitím hodnotiacej metodiky, ktorú vypracovala organizácia EcoVadis, ktorá sa špecializuje na nezávislé hodnotenie udržateľnosti. Dotazníky obsahujú očakávania v oblasti bezpečnosti, zdravia, životného prostredia, kvality, ľudských práv, štandardov zamestnávania a protikorupčných opatrení.

V roku 2021 sme okrem toho zaviedli softvérové SaaS riešenie IntegrityNext určené pre dodávateľov, od ktorých obstarávame menšie objemy surovín. Základom tohto softvérového riešenia je komplexný formulár na sebahodnotenie výsledkov a rizík v oblasti trvalej udržateľnosti. 

Vybraní dodávatelia prechádzajú okrem posúdenia aj auditom. počiatočné audity ako alternatíva k vyhodnoteniu sebahodnotiacich dotazníkov. Na tomto procese spoločnosť Henkel spolupracuje s nezávislými audítorskými spoločnosťami, ktoré prostredníctvom auditu overujú dodržiavanie predpísaných štandardov. Naše audity zahŕňajú inšpekcie priamo v prevádzke (napr. vo výrobe) a prebiehajú formou inšpekcií v továrňach, ako aj prostredníctvom rozhovorov so zamestnancami na všetkých úrovniach riadenia.

4. fáza: Analýza hodnotenia výkonu

Externí odborníci na udržateľnosť, ako aj pracovníci nákupného oddelenia zodpovední za jednotlivých dodávateľov, analyzujú výsledky auditov alebo sebahodnotiaceho dotazníka, aby identifikovali nedostatky v oblasti udržateľnosti a potenciál na zlepšenie. Zároveň sa dodávatelia v rámci udržateľnosti zaraďujú do rozličných rizikových skupín. Štandardizovaný proces spracúvania hodnotenia alebo auditu zaručuje, že naši dodávatelia zrealizujú potrebné nápravné opatrenia. Opakované závažné nedodržiavanie stanovených pravidiel vedie sa rieši prostredníctvom definovaného procesu eskalácie a k ukončeniu spolupráce s dodávateľom.

5. fáza: Nápravné opatrenia a proces neustáleho zlepšovania

Nezávisle od výsledku auditu alebo hodnotenia žiadame našich dodávateľov, aby pripravili Akčný plán s nápravnými opatreniami a pracovali na zlepšení vymedzených oblastí. Spolu s dodávateľmi sledujeme pokrok v zavádzaní tohto akčného plánu, až pokiaľ neprebehne kontrolný audit či hodnotenie.

6. fáza: Kontrolné hodnotenie/kontrolný audit

Na priebežné sledovanie výkonu našich dodávateľov používame kontrolné hodnotenia a audity, ktoré tvoria cyklus kontinuálneho zlepšovania, ktorý pozostáva z hodnotenia, analýzy a nápravných opatrení. Hodnotenie výkonu našich dodávateľov v oblasti udržateľnosti transparentne komunikujeme v reálnom čase na našich digitálnych platformách.

1. fáza: Predbežná kontrola a zhodnotenie rizík

Posudzovanie rizík v oblasti trvalej udržateľnosti v dodávateľskom reťazci je súčasťou systému riadenia rizík na úrovni celej skupiny. Rizikový potenciál posudzujeme na úrovni regiónu aj jednotlivých krajín, ako aj na úrovni hodnotového reťazca, a to vrátane špecifických priemyselných rizík. Zameriavame sa na krajiny, ktoré medzinárodné inštitúcie identifikovali ako štáty so zvýšenou úrovňou rizika v oblasti trvalej udržateľnosti. Posudzované kritériá zahŕňajú dodržiavanie ľudských práv, ochranu životného prostredia a mieru korupcie. 

Pokiaľ ide o materiály, ktoré sú z hľadiska udržateľnosti problematické, v súčasnosti sú najrizikovejšou oblasťou východné provincie Konžskej demokratickej republiky (KDR). Rôzne vojenské zoskupenia, povstalecké a iné záujmové skupiny profitovali z prebiehajúcej ťažby, pričom počas vojnových konfliktov podnecovali násilie a vykorisťovanie. Štyri druhy minerálov, ktoré sa ťažia vo východnom Kongu a susediacich krajinách, sa nazývajú aj „konfliktné“ alebo „krvavé minerály“. Minerály niobit-tantalit (ruda nióbu), kasiterit (ruda cínu), volframit (ruda volfrámu) a zlato sa používajú na výrobu tantalu, cínu, volfrámu a zlata a označujú sa aj skratkou 3TG.

Zabezpečenie dodávok surovín z oblastí, ktoré nie sú považované za konfliktné, je integrálnou súčasťou našej politiky zodpovedného získavania zdrojov, preto sú naše dodávateľské reťazce predmetom dôsledného due diligence v súlade s Usmernením OECD o náležitej starostlivosti pre zodpovedné dodávateľské reťazce nerastných surovín z oblastí zasiahnutých konfliktom. Od svojich dodávateľov vyžadujeme dôsledné dodržiavanie príslušných požiadaviek platnej legislatívy týkajúcej sa tzv. konfliktných minerálov (okrem iného vrátane Usmernenia OECD o náležitej starostlivosti, nariadenia EÚ a zákona Dodd-Frank). Dodávatelia sú povinní predložiť písomné dôkazy, že všetky suroviny, ktoré používajú, pochádzajú z bezkonfliktných oblastí. Pretože spoločnosť Henkel nemá priame obchodné vzťahy s hutníckym priemyslom, od dodávateľov očakávame, že budú spolupracovať len s takými hutníckymi podnikmi, ktoré spracúvajú suroviny z bezkonfliktných oblastí v súlade s požiadavkou využívať výlučne minerály zo zdrojov certifikovaných iniciatívou Responsible Minerals Initiative (RMI) alebo inou obdobnou iniciatívou uznanou organizáciou OECD.  

2. fáza: Nábor

Výsledky úvodnej kontroly a zhodnotenia rizík tvoria základ náborového procesu dodávateľov. Od našich dodávateľov očakávame, že budú dodržiavať Kódex správania pre dodávateľov, ako aj Pravidlá zodpovedného získavania zdrojov. Pri náborovom procese postupujeme podľa jednotného globálneho registračného systému a poskytujeme štandardizovaný súhrn našich požiadaviek v oblasti udržateľnosti.

3. fáza: Úvodné hodnotenie alebo audit

Pri nadväzovaní obchodnej spolupráce žiadame nových dodávateľov, aby nám odprezentovali svoje výsledky v oblasti udržateľnosti alebo sa vyplniť dotazník a poskytli transparentné údaje o svojich aktivitách v tejto oblasti. Uvedený prístup uplatňujeme v prípade významnej časti objemu našich externe obstarávaných zdrojov použitím hodnotiacej metodiky, ktorú vypracovala organizácia EcoVadis, ktorá sa špecializuje na nezávislé hodnotenie udržateľnosti. Dotazníky obsahujú očakávania v oblasti bezpečnosti, zdravia, životného prostredia, kvality, ľudských práv, štandardov zamestnávania a protikorupčných opatrení.

V roku 2021 sme okrem toho zaviedli softvérové SaaS riešenie IntegrityNext určené pre dodávateľov, od ktorých obstarávame menšie objemy surovín. Základom tohto softvérového riešenia je komplexný formulár na sebahodnotenie výsledkov a rizík v oblasti trvalej udržateľnosti. 

Vybraní dodávatelia prechádzajú okrem posúdenia aj auditom. počiatočné audity ako alternatíva k vyhodnoteniu sebahodnotiacich dotazníkov. Na tomto procese spoločnosť Henkel spolupracuje s nezávislými audítorskými spoločnosťami, ktoré prostredníctvom auditu overujú dodržiavanie predpísaných štandardov. Naše audity zahŕňajú inšpekcie priamo v prevádzke (napr. vo výrobe) a prebiehajú formou inšpekcií v továrňach, ako aj prostredníctvom rozhovorov so zamestnancami na všetkých úrovniach riadenia.

4. fáza: Analýza hodnotenia výkonu

Externí odborníci na udržateľnosť, ako aj pracovníci nákupného oddelenia zodpovední za jednotlivých dodávateľov, analyzujú výsledky auditov alebo sebahodnotiaceho dotazníka, aby identifikovali nedostatky v oblasti udržateľnosti a potenciál na zlepšenie. Zároveň sa dodávatelia v rámci udržateľnosti zaraďujú do rozličných rizikových skupín. Štandardizovaný proces spracúvania hodnotenia alebo auditu zaručuje, že naši dodávatelia zrealizujú potrebné nápravné opatrenia. Opakované závažné nedodržiavanie stanovených pravidiel vedie sa rieši prostredníctvom definovaného procesu eskalácie a k ukončeniu spolupráce s dodávateľom.

5. fáza: Nápravné opatrenia a proces neustáleho zlepšovania

Nezávisle od výsledku auditu alebo hodnotenia žiadame našich dodávateľov, aby pripravili Akčný plán s nápravnými opatreniami a pracovali na zlepšení vymedzených oblastí. Spolu s dodávateľmi sledujeme pokrok v zavádzaní tohto akčného plánu, až pokiaľ neprebehne kontrolný audit či hodnotenie.

6. fáza: Kontrolné hodnotenie/kontrolný audit

Na priebežné sledovanie výkonu našich dodávateľov používame kontrolné hodnotenia a audity, ktoré tvoria cyklus kontinuálneho zlepšovania, ktorý pozostáva z hodnotenia, analýzy a nápravných opatrení. Hodnotenie výkonu našich dodávateľov v oblasti udržateľnosti transparentne komunikujeme v reálnom čase na našich digitálnych platformách.

Rozvoj alebo ukončenie dodávateľského vzťahu 

Intenzívne spolupracujeme s našimi dodávateľmi na zlepšení ich výkonnosti v oblasti udržateľnosti. Dôraz sa kladie na iniciovanie pozitívnych zmien v celom hodnotovom reťazci, napríklad prostredníctvom školiacich programov a spoločných projektov. Počas roku 2024 sme od žiadneho z našich strategických obchodných partnerov nedostali žiadne oznámenia o porušení, ktoré by bolo dôvodom na ukončenie nášho vzťahu s týmto dodávateľom.

Spoločne tvoríme udržateľný dodávateľský reťazec

V roku 2011 spoločnosť Henkel spolu s päticou ďalších spoločností z odvetvia chemického priemyslu založili iniciatívu „Spoločne za trvalú udržateľnosť – Chemické dodávateľské reťazce za lepší svet“ (Together for Sustainability – Chemical Supply Chains for a Better World, TfS), ktorá vychádza z princípov iniciatívy OSN Global Compact a Iniciatívy za zodpovedný prístup Medzinárodnej rady chemických združení (International Council of Chemical Associations, ICCA). Cieľom TfS je harmonizovať stále komplexnejšie procesy riadenia dodávateľského reťazca s dôrazom na trvalú udržateľnosť a zlepšiť dialóg medzi obchodnými partnermi na celom svete. Predovšetkým by mali vzniknúť synergie, ktoré umožnia efektívnejšie využívanie zdrojov s minimálnou administratívnou záťažou, a to nielen medzi členskými spoločnosťami, ale aj medzi ich spoločnými dodávateľmi. 

Ústrednou myšlienkou auditov a online hodnotení v rámci iniciatívy TfS je: „Audit pre jedného je auditom pre všetkých!“ Znamená to, že dodávatelia musia absolvovať len jedno hodnotenie či jeden audit. Audity vykonáva viacero vybraných nezávislých audítorských spoločností. V prípade online hodnotení spolupracuje TfS s agentúrou EcoVadis, ktorá sa špecializuje na hodnotenie spoločností z pohľadu trvalej udržateľnosti. Medzi hodnotené oblasti patria manažment, životné prostredie, zdravie a bezpečnosť, práva zamestnancov a ľudské práva a otázky etického riadenia firiem. V roku 2024 mala TfS k dispozícii približne 20 600 aktívnych hodnotení a auditov TfS. V tom istom roku absolvovalo TfS hodnotenie alebo audit približne 3 200 dodávateľov spoločnosti Henkel.

Keďže mnohí členovia TfS sú aj priamymi dodávateľmi spoločnosti Henkel a títo dodávatelia tiež hodnotia a kontrolujú svojich dodávateľov, dosahujeme hlbší prístup (úroveň n) k praktikám udržateľnosti v rámci hodnotového reťazca.

Významným míľnikom v histórii iniciatívy TfS bolo vydanie smernice o rozsahu 3 produktovej uhlíkovej stopy (PCF) pre chemický priemysel v roku 2022. 

Členovia TfS spolupracovali s globálnymi mimovládnymi organizáciami, odborníkmi na udržateľnosť spoločností, odborníkmi z chemického priemyslu a organizáciami, ako sú Svetové ekonomické fórum (WEF) a Svetová obchodná rada pre trvalo udržateľný rozvoj (WBCSD), aby zabezpečili kompatibilitu smerníc TfS PCF s globálnymi osvedčenými postupmi účtovania emisií. Spoločnosť Henkel zastupovali odborníci v pracovných skupinách PCF. Nedávno aktualizované usmernenie konsoliduje existujúce prístupy k výpočtom PCF s ohľadom na špecifiká chemického priemyslu a umožňuje obchodným a priemyselným zákazníkom, ako aj spotrebiteľom stanoviť priamu porovnateľnosť a hodnotenie vplyvu chemických produktov na klímu v budúcnosti. V roku 2024 iniciatíva TfS oficiálne spustila PCF Exchange – štandardizovanú dátovú platformu, ktorá umožňuje dodávateľom a spoločnostiam generovať a bezpečne vymieňať uhlíkové dáta z celého ich dodávateľského reťazca.

Ďalším základným prvkom iniciatívy TfS je TfS Academy – prispôsobená platforma na vzdelávanie a budovanie zručností, ktorá je navrhnutá tak, aby poskytovala členským spoločnostiam a ich dodávateľom neustále vzdelávanie o kľúčových témach udržateľnosti v dodávateľskom reťazci. Kurzy pokrývajú témy vrátane zdravia a bezpečnosti, životného prostredia, udržateľného obstarávania, pracovných a ľudských práv, manažmentu a správy vecí verejných, ako aj informácií o samotnej TfS. Celý vzdelávací obsah je spojený s nápravnými opatreniami vyplývajúcimi z auditov a hodnotení TfS. Dodávateľom, ktorí boli hodnotení, to poskytuje celý rad konkrétnych vzdelávacích príležitostí, ktoré priamo súvisia s výsledkami auditu a ktoré ich podporujú v ich úsilí o neustále zlepšovanie. Do konca roka 2024 bolo viac ako 280 študentov v spoločnosti Henkel zapísaných do 790 kurzov na Akadémii TfS.

Školenie a rozvoj dodávateľov a nákupcov 

Počas roku 2024 sa Henkel naďalej zameriaval na budovanie kompetencií a rozširovanie znalostí svojich nákupcov a dodávateľov. Odborníci spoločnosti Henkel vyškolili odborníkov na nákup a dodávateľov v kľúčových oblastiach, ako je palmový (jadrový) olej, emisie skleníkových plynov, zmluvná výroba a obchodné produkty. Odborníci z TfS v roku 2024 vyškolili viac ako 2 500 účastníkov rôznych webinárov v piatich jazykoch. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch boli interné zainteresované strany spoločnosti Henkel a noví zamestnanci v oddelení nákupu tiež vyškolení o obsahu našej stratégie zodpovedného získavania zdrojov, s osobitným zameraním na požiadavky zákona o povinnej starostlivosti v dodávateľskom reťazci. 

Viac ako 320 zamestnancov v oddelení nákupu prešlo v roku 2024 rozsiahlym školením v oblasti povinnej starostlivosti v oblasti ľudských práv so zameraním na povinnú starostlivosť o ľudské práva v dodávateľských reťazcoch.

Väčšia rozmanitosť v dodávateľskom reťazci: Program rozmanitosti dodávateľov 

Aby sme podporili pokrok v oblastiach diverzity, rovnosti a inklúzie, naša funkcia obstarávania pomáha posilňovať rozmanitosť medzi našimi dodávateľmi. V rámci tohto úsilia sme v Severnej Amerike spustili náš Program rozmanitosti dodávateľov, aby sme certifikovaným dodávateľom, ktorí majú záujem o obchod s Henkel, získali viac príležitostí na spoluprácu. Program sa zameriava na podniky vlastnené ženami a podniky riadené členkami menšinových skupín, ako sú okrem iného zdravotne postihnutí alebo veteráni. Registračný formulár vyvinutý naším tímom pre rozmanitosť dodávateľov na našej severoamerickej webovej stránke poskytuje spôsob, ako spojiť potenciálnych dodávateľov rozmanitosti priamo s našou nákupnou organizáciou. Okrem mnohých firemných členstiev, vrátane Národnej rady pre rozvoj dodávateľov menšín (NMSDC) a podnikania vo vlastníctve žien alebo podnikov vo vlastníctve menšín (WMBE), je tím pre rozmanitosť dodávateľov zapojený do mnohých podujatí zameraných na dohadovanie rozmanitosti dodávateľov. Týmto spôsobom sa snažíme prepojiť vysokokvalitné obstarávacie riešenia s inkluzívnou a dynamickou dodávateľskou základňou. Máme v úmysle využiť skúsenosti získané z tohto programu na dôležitom severoamerickom trhu na rozšírenie našich globálnych aktivít.

Úzka spolupráca s partnermi 

Okrem našej práce v rámci iniciatívy TfS je Henkel členom AIM-Progress, fóra spoločností z oblasti spotrebného tovaru. Cieľom je tiež povzbudiť členské spoločnosti, aby si vymieňali skúsenosti v oblasti trvalo udržateľného získavania zdrojov a využívali synergie. Fórum sa zameriava aj na organizovanie podujatí pre regionálnych dodávateľov s cieľom zlepšiť výkonnosť udržateľnosti v rámci hodnotového reťazca. Sme tiež zakladajúcim členom iniciatívy Action for Sustainable Derivatives (ASD). Spája organizácie z celého dodávateľského reťazca s derivátmi palmového oleja, aby podporili snahy o zvýšenie transparentnosti a presadzovali dodržiavanie zásad NDPE (No Deforestation, No Peat, No Exploitation) s cieľom pozitívne transformovať priemysel palmového oleja.